Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

Main Navigation

Top

District

Sign up for the News Update.

Sub Navigation

Top

Headlines

 

Home > breadcrumbs: District >

Working...

Ajax Loading Image

 

2021 MUDECAS Basketball Tournament

January 04, 2021

Click below for the full final brackets with all scores (PDF)

2021 MUDECAS Basketball Tournament - Girls Bracket

2021 MUDECAS Basketball Tournament - Boys Bracket


2021 MUDECAS BASKETBALL TOURNAMENT SCHEDULE/RESULTS:

Monday - Girls Results:
Girls A Division: (at Auditorium)
3:30 PM - Johnson-Brock (6) def Diller-Odell (3), 35-30 (2 OT)
5:00 PM - Falls City Sacred Heart (2) def Meridian (7), 63-22
6:30 PM - Exeter-Milligan (1) def Freeman (8), 33-24
8:00 PM - Bruning-Davenport/Shickey (5) def Sterling (4), 43-35

Girls B Division: (at Beatrice Middle School)
4:00 PM - Humboldt-Table Rock-Steinauer (3) def Lewiston (6), 47-20
5:30 PM - Palmyra (7) def Parkview Christian (2), 46-27
7:00 PM - Southern (1) def Tri County (8), 46-13
8:30 PM - Pawnee City (5) def JCC (4), 41-30

Tuesday - Boys Results:
Boys A Division: (at Auditorium)
3:30 PM - Tri County (3) def Southern (6), 54-34
5:00 PM - Diller-Odell (7) def Falls City Sacred Heart (2), 62-48
6:30 PM - Parkview Christian (1) def JCC (8), 56-39
8:00 PM - Freeman (4) def Bruning-Davenport/Shickley (5), 22-20

Boys B Division: (at Beatrice Middle School)
4:00 PM - Palmyra (6) def Sterling (3), 61-42
5:30 PM - Johnson-Brock (2) def Meridian (7), 67-12
7:00 PM - Lewiston (8) def Humboldt-Table Rock-Steinauer (1), 58-53
8:30 PM - Exeter-Milligan (5) def Pawnee City (4), 55-24

Thursday - Semifinals Results:
Girls A Division Semifinals: (at Auditorium)
3:30 PM - Falls City Sacred Heart (2) def Johnson-Brock (6), 57-27
5:00 PM - Bruning-Davenport/Shickley (5) def Exeter-Milligan (1), 43-38

Boys A Division Semifinals: (at Auditorium)
6:30 PM - Parkview Christian (1) def Freeman (4), 42-39
8:00 PM - Tri County (3) def Diller-Odell (7), 50-41

Girls B Division Semifinals: (at Beatrice Middle School)
4:00 PM - Humboldt-Table Rock-Steinauer (3) def Palmyra (7), 55-50
5:30 PM - Southern (1) def Pawnee City (5), 58-36

Boys B Division Semifinals: (at Beatrice Middle School)
7:00 PM - Exeter-Milligan (5) def Lewiston (8), 59-48
8:30 PM - Palmyra (6) def Johnson-Brock (2), 42-38

Saturday Consolation & Championship Games Results:

Girls Consolation Games at Beatrice Middle School
8:45 AM - JCC (4) def Tri County (8), 35-26
10:15 AM - Lewiston (6) def Parkview Christian (2), 49-33
11:45 AM - Sterling (4) def Freeman (8), 47-24
1:15 PM - Diller-Odell (3) def Meridian (7), 38-33

Boys Consolation Games at Beatrice Middle School
2:45 PM - Humboldt-Table Rock-Steinauer (1) def Pawnee City (4), 56-31
4:15 PM - Sterling (3) def Meridian (7), 45-28
5:45 PM - Bruning-Davenport/Shickley (5) def JCC (8), 39-27
7:15 PM - Southern (6) def Falls City Sacred Heart (2), 50-43 OT 

Championship Games at Auditorium
JCC Striv Live Streams: striv.tv/jcc

8:45 AM - Girls B 3rd Place Game - Pawnee City (5) def Palmyra (7), 39-32
10:15 AM - Boys B 3rd Place Game - Johnson-Brock (2) def Lewiston (8), 57-50
11:45 AM - Girls A 3rd Place Game - Exeter-Milligan (1) def Johnson-Brock (6), 37-28
1:15 PM - Boys A 3rd Place Game - Freeman (4) def Diller-Odell (7), 54-40
2:45 PM - Girls B Championship - Southern (1) def Humboldt-Table Rock-Steinauer (3), 45-33
4:15 PM - Boys B Championship - Palmyra (6) def Exeter-Milligan (5), 65-44
5:45 PM - Girls A Championship - Falls City Sacred Heart (2) def Bruning-Davenport/Shickley (5), 50-38
7:15 PM - Boys A Championship - Parkview Christian (1) def Tri County (3), 58-46


2021 MUDECAS Tournament Jane White All-Tournament Teams

Girls A Division
First Team:
Erison Vonderschmidt, FCSH
Jordan Bolte, BDS
Rachel Magdanz, FCSH
Macy Kamler, BDS
Jessica Wertenberger, FCSH

Honorable Mention:
Macy Richardson, Sterling
Addison Heidemann, Diller-Odell
Kaylee Bures, Freeman
Jaslyn Ward, Meridian
Jaiden Papik, Exeter-Milligan
Jordan Koehler, Johnson-Brock
Cameran Jansky, Exeter-Milligan
Taylor Buchmeier, Johnson-Brock
Dakotah Ludemann, Sterling
Bryn Kadel, BDS

Girls B Division
First Team:
Katilyn Glathar, HTRS
Natalie Novak, HTRS
Callie Cooper, Southern
Kaylee Klover, Southern
Austin Branch, Pawnee City

Honorable Mention:
Holly Wilen, Palmyra
Jami Gabriel, Palmyra
Ellie Schaardt, HTRS
Tori Smith, Southern
Madison Branek, Pawnee City
Alaina Klover, Southern
Hannah Holtmeier, Tri County
Zadie Plager, JCC
Katelyn Sanders, Lewiston
Aleziah Anderson, Parkview Christian

Boys A Division
First Team:
Cole Siems, Tri County
Jaheim Curry, Parkview Christian
Logan Larson, Tri County
Mark Lual, Parkview Christian
Austin Jurgens, Diller-Odell

Honorable Mention:
Trey Holthus, JCC
Carson Borzekofski, Southern
Jack Fiegener, FCSH
Carter Ruse, Freeman
Jacob Meyer, Diller-Odell
Josiah Wallman, Freeman
Dalton Kleinschmidt, BDS
Tom Kraan, Parkview Christian
Colton Jantzen, Tri County
Preson Baehr, Southern

Boys B Division
First Team:
Jackson Beethe, Exeter-Milligan
Peyton Pribyl, Exeter-Milligan
Andrew Waltke, Palmyra
Zach Fitzpatrick, Palmyra
Alex Hatcher, Palmyra

Honorable Mention:
Caleb Fossenbarger, Johnson-Brock
Nic Parriott, Johnson-Brock
Hayden Christen, Lewiston
Mathew Barker, Lewiston
Kole Svec, Exeter-Milligan
Nic Knudson, HTRS
Gage Schaardt, HTRS
Sam Boldt, Sterling
Keagan Sones, Meridian
Kyle Gyhra, Pawnee City


UPDATE: Friday 1/15 -- due to weather, all Friday games have been posted to Saturday. A new revised schedule to include both girls & boys games for Saturday has been posted. 

JCC Striv will still live stream ALL the 3rd Place and Championship Games starting at 8:45 AM with the Girls B 3rd Place Game! Please join us at striv.tv/jcc for those games!


News Channel Nebraska will be live streaming all games on their Facebook Pages:

KUTT (Ol Red 99-5): https://www.facebook.com/KUTT995/
KNCY: https://www.facebook.com/KNCY1600AM/
KWBE: https://www.facebook.com/KWBE1450/
B103: https://www.facebook.com/B103.FM/


BEATRICE, NE, JANUARY 4, 2021 - The MUDECAS Conference has adopted a set of protocols for the 2021 Basketball tournament to make the tournament as safe and accommodating as possible for our student athletes and everyone involved.  These protocols will apply to the two host sites of the 2021 basketball tournament:  A Division - Beatrice City Auditorium; and B Division - Beatrice Middle School.  Protocols are:

  • Each school is allowed a maximum of 185 spectators for games in which their school plays.
    • Each school is responsible for determining spectators on the pass list for their respective schools.
    • Only the individuals on a pass list for a game will be allowed to attend the games, along with members of the media who must show their credentials.
    • Gyms will be cleared between games, and spectators may only watch games in which their school team plays.
    • Student sections will not be provided.
  • Spectators will not be allowed to enter venues until the previous game is over and the spectators have exited.
  • Spectators are required to wear face masks that cover the nose and mouth at all times while at a contest or performance, unless eating concessions and spaced more than six feet from other household units.
  • Coaches, sponsors, and non-active participants (i.e. non-playing/singing) are required to wear face masks that cover the nose and mouth at all times.
  • Concessions will be provided at contests.
  • 50 and 25 year past boys champion players, and 15 year past boys champion players will not be invited to be recognized in-person at games.
    • The 50 year past boys champion team was Adams (A Division), and there was no B Division that year.
    • The 25 year past boys champion teams were Filley (A Division), and Palmyra (B Division).
    • The 15 year past girls champion teams were Exeter-Milligan (A Division), and Diller-Odell (B Division).
  • Locker rooms are not to be made available for teams to change or shower.
    • Players will be expected to show up and leave in uniform, and teams will only be able to use locker rooms for pregame and halftime talks. 
    • Teams need to leave the court immediately after games, and depart from the gym floor to their school bus/vehicle.

###

Protocols for the 2021 MUDECAS Basketball Tournament (PDF)


The brackets for the 2021 MUDECAS Basketball Tournament have been released! 

The JCC Girls Basketball Team has received the #5 seed of the B Division and will face Pawnee City on Monday, January 11th at 8:30 PM at the Beatrice Middle School.

The JCC Boys Basketball Team has received the #8 seed of the A Division and will face Parkview Christian on Tuesday, January 12th at 6:30 PM at the Beatrice City Auditorium. 

Please note: This year's tournament will be held in the Beatrice City Auditorium and the Beatrice Middle School. Capacity at both the Auditorium & the Middle School will be limited to 185 spectators per team. Each school will submit their pass list. 


2021 MUDECAS Girls B Championship Game Replay

2021 MUDECAS Girls A Championship Game Replay

2021 MUDECAS Boys B Championship Game Replay

2021 MUDECAS Boys A Championship Game Replay

Back To Top